Skip to content

132-136 Rhode Island Ave

East Orange, NJ 07018

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2007

Property Information

Block484
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class10
Description2S GDN-20-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$520,000
29%
Improvement Value:$1,272,400
71%
Total Assessment$1,792,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,299-0.9%
2024$56,783+9.4%
2023$51,897+1.3%
2022$51,232+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4857, Page 359