Skip to content

140 Eppirt St.

East Orange, NJ 07018

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2006

Property Information

Block484
Lot23.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,844
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,100
25%
Improvement Value:$256,100
75%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,686-0.8%
2024$10,778+11.0%
2023$9,713+1.3%
2022$9,589+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942