Skip to content

279 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block736
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-3

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
23%
Improvement Value:$259,600
77%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,613-0.9%
2024$10,705+28.8%
2023$8,312+1.3%
2022$8,205+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft3,010DeedBook 20220, Page 51303Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft3,010DeedBook 20190, Page 21569Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$69,950
DeedBook 12262, Page 18

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6352, Page 100

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 5840, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1940