Skip to content

251 So. Burnet St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 5, 1986

Property Information

Block490
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,799
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,400
20%
Improvement Value:$326,000
80%
Total Assessment$407,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,796-0.9%
2024$12,906+12.5%
2023$11,470+1.3%
2022$11,323+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft2,799DeedBook 4911, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1925