Skip to content

276 So. Clinton St

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
May 23, 1996

Property Information

Block490
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,830
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
22%
Improvement Value:$288,200
78%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,641-0.8%
2024$11,741+20.5%
2023$9,741+1.3%
2022$9,616+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft2,830DeedBook 5420, Page 669

Property Sale

Sale
$77,600
DeedBook 5082, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1920