Skip to content

294 So. Clinton St

East Orange, NJ 07018

Built 1932

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block490
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,276
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,200
69%
Improvement Value:$37,600
31%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,794-0.9%
2024$3,827-67.8%
2023$11,874+1.3%
2022$11,722+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft3,276DeedBook 5736, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1932