Skip to content

308 So. Clinton St

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block490
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class29
Description2S-F-OT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
17%
Improvement Value:$384,700
83%
Total Assessment$464,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381-0.8%
2024$5,427+17.7%
2023$4,610+1.3%
2022$4,551-34.1%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,744DeedBook 20240, Page 77319

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,744DeedBook 20230, Page 67789Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$75,750

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 20201, Page 4960Recorded10/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920