Skip to content

324 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2002

Property Information

Block492
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,727
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,600
21%
Improvement Value:$292,900
79%
Total Assessment$371,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,669-0.9%
2024$11,769+24.1%
2023$9,481+1.3%
2022$9,359+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$848,048
DeedBook 5150, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1930