Skip to content

85 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$53,116
Last Sale Date
Apr 29, 1988

Property Information

Block500
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,200
28%
Improvement Value:$237,200
72%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,034-0.9%
2024$10,122+11.3%
2023$9,098+1.3%
2022$8,978+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$53,116

To:

Sq Ft2,428DeedBook 5027, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1930