Skip to content

52 Eppirt St.

East Orange, NJ 07018

Built 1935

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block500
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,011
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
21%
Improvement Value:$312,700
79%
Total Assessment$394,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401-0.8%
2024$12,507+41.0%
2023$8,871+1.3%
2022$8,757-11.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,015DeedBook 20190, Page 52153

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5552, Page 850

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5200, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1935