Skip to content

130 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block500
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,909
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
20%
Improvement Value:$339,800
80%
Total Assessment$423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598-0.8%
2024$10,689+13.1%
2023$9,453+1.3%
2022$9,332+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,996DeedBook 20230, Page 51212

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6140, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1930