Skip to content

262 So. Burnet St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block501
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,234
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
22%
Improvement Value:$290,000
78%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,641-0.8%
2024$11,741+4.4%
2023$11,248+1.3%
2022$11,104+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft3,234DeedBook 20180, Page 67473

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft3,234DeedBook 20170, Page 75232Recorded8/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925