Skip to content

156 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block501
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,900
22%
Improvement Value:$313,400
78%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,418-0.9%
2024$12,527+1.9%
2023$12,289+1.3%
2022$12,129+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930