Skip to content

163 So. Burnet St.

East Orange, NJ 07018

Built 1915

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block520
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
12%
Improvement Value:$459,000
88%
Total Assessment$521,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,383-0.9%
2024$16,524+82.8%
2023$9,037+1.3%
2022$8,922+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$569,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20230, Page 11416

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft2,400DeedBook 20210, Page 89136Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20170, Page 46112Recorded5/26/2017

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 6012, Page 792

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5180, Page 674

Property Sale

Sale
$65,300
DeedBook 5156, Page 247

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4975, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1915