Skip to content

125 Beech St.

East Orange, NJ 07018

Built 1915

Last Sale Date
Nov 18, 2010

Property Information

Block520
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
17%
Improvement Value:$318,700
83%
Total Assessment$382,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002-0.9%
2024$12,105-10.0%
2023$13,442+1.3%
2022$13,270+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5747, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1915