Skip to content

126 Chestnut St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block522
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,770
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,900
17%
Improvement Value:$274,000
83%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362-0.9%
2024$10,451+3.5%
2023$10,101+1.3%
2022$9,972+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,770DeedBook 20260, Page 10385Recorded2/18/2026

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft2,770DeedBook 20260, Page 10384Recorded2/18/2026

Property Built

Built

Year Built: 1920