Skip to content

24 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1950

Last Sale Date
May 4, 1983

Property Information

Block531
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-8

Building Details

Building Class10
Description2S OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
26%
Improvement Value:$329,600
74%
Total Assessment$445,100

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$8,946+22.8%
1996$7,288-8.6%
1995$7,977-2.0%
1994$8,141+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950