Skip to content

445-65 Dr. Mlk Jr., Blvd

East Orange, NJ 07018

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 1997

Property Information

Block531
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-8

Building Details

Building Class10
Description1 S STORE
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage1.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,316,800
86%
Improvement Value:$218,100
14%
Total Assessment$1,534,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,211-0.9%
2024$48,626-34.3%
2023$73,967-14.1%
2022$86,081+1.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5382, Page 629

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5082, Page 927