Skip to content

120 Halsted Street

East Orange, NJ 07018

Built 2016
Apartment

Last Sale Price
$8,700,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block533
Lot22.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-8

Building Details

Building Class10
Description42 APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,092,000
19%
Improvement Value:$4,671,900
81%
Total Assessment$5,763,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$181,044-0.9%
2024$182,600+204.7%
2023$59,920+1.3%
2022$59,153+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$8,700,000

To:

DeedBook 20190, Page 68298

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 12491, Page 4322Recorded4/16/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel