Skip to content

527-529 William St.

East Orange, NJ 07017

Built 1970

Last Sale Date
Dec 18, 1980

Property Information

Block540
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-4

Building Details

Building Class10
Description2S CLUB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,700
20%
Improvement Value:$772,400
80%
Total Assessment$970,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,471-0.9%
2024$30,733+6.7%
2023$28,813+1.3%
2022$28,444+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970