Skip to content

5 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block54
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class35
Description2S-B-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
16%
Improvement Value:$326,300
84%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,244-0.8%
2024$12,349+2.0%
2023$12,113+40.2%
2022$8,637+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,062DeedBook 20210, Page 54636

Property Sale

Sale
$203,665

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 20190, Page 49738Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$73,100
DeedBook 6132, Page 600

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 5870, Page 750

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5721, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1930