Skip to content

370 No. Grove St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Date
Aug 28, 2068

Property Information

Block146
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,707
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
18%
Improvement Value:$310,100
82%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,908-0.8%
2024$12,010+0.5%
2023$11,952+1.3%
2022$11,799+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,707DeedBook 20160, Page 73305

Property Built

Built

Year Built: 1930