Skip to content

29 Melmore Gardens

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 7, 1995

Property Information

Block551
Lot83
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class35
Description2S-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,300
42%
Improvement Value:$96,100
58%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195-0.9%
2024$5,240+80.1%
2023$2,909+1.3%
2022$2,872+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5381, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1940