Skip to content

36 Melmore Gardens

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 29, 2012

Property Information

Block551.01
Lot114
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class35
Description2S-B-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
39%
Improvement Value:$107,000
61%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,509-0.9%
2024$5,557+89.2%
2023$2,937+1.3%
2022$2,899+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,046DeedBook 12360, Page 1318

Property Built

Built

Year Built: 1940