Skip to content

260 Lincoln St.

East Orange, NJ 07019

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 24, 2025

Property Information

Block562
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
37%
Improvement Value:$145,000
63%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,180-0.9%
2024$7,242-9.1%
2023$7,968+1.3%
2022$7,866+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,370DeedBook 20250, Page 61822Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,370DeedBook 5905, Page 501

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 5816, Page 584

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 5051, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1930