Skip to content

41 Edgerton Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1960

Last Sale Date
Jul 2, 1980

Property Information

Block570
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,100
37%
Improvement Value:$121,000
63%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,752-0.9%
2024$5,804-10.0%
2023$6,449+1.3%
2022$6,363+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960