Skip to content

434 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$92,597
Last Sale Date
Nov 6, 2002

Property Information

Block570
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class16
Description1S-F-RN-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage919
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,900
37%
Improvement Value:$126,700
63%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301-0.8%
2024$6,355-13.0%
2023$7,303+1.3%
2022$7,209+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$92,597

To:

Sq Ft919DeedBook 5940, Page 47

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5536, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1925