Skip to content

1 Ely Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
May 8, 1987

Property Information

Block571
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,747
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,600
30%
Improvement Value:$227,000
70%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,133-0.9%
2024$10,220+7.4%
2023$9,514+1.3%
2022$9,392+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft1,747DeedBook 4972, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1910