Skip to content

19 Ely Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block571
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,797
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
33%
Improvement Value:$208,700
67%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,753-0.9%
2024$9,837+9.2%
2023$9,004+1.3%
2022$8,889+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,797DeedBook 6126, Page 813

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 5904, Page 476

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5219, Page 224

Property Sale

Sale
$85,150
DeedBook 4965, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1910