Skip to content

37 Marcy Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2004

Property Information

Block581
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,371
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,400
29%
Improvement Value:$253,600
71%
Total Assessment$356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182-0.9%
2024$11,278+8.0%
2023$10,439+1.3%
2022$10,305+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5155, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1925