Skip to content

205 Midland Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block880
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
41%
Improvement Value:$155,300
59%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270-0.9%
2024$8,341-28.7%
2023$11,697+1.3%
2022$11,547+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,376DeedBook 20211, Page 20277Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5914, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1925