Skip to content

101 Eaton Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block58
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class10
Description3S-S/A-1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,900
6%
Improvement Value:$575,000
94%
Total Assessment$609,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117-0.9%
2024$10,204+80.4%
2023$5,657+1.3%
2022$5,585+1.3%
Property History
Sales10Foreclosures1

Foreclosure Case F-012370-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 20240, Page 2604

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 20230, Page 62837Recorded10/18/2023

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 20230, Page 53287Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 20190, Page 95687Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$60,000

To:

DeedBook 12373, Page 1169

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12103, Page 8715

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5442, Page 71

Property Sale

Sale
$73,185
DeedBook 5154, Page 635

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5056, Page 924

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5044, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1930