Skip to content

95 Eaton Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 22, 2008

Property Information

Block58
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class35
Description2S-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,100
22%
Improvement Value:$218,500
78%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,751-0.9%
2024$8,826+44.0%
2023$6,128+1.3%
2022$6,050+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 12164, Page 4335

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6274, Page 317

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4961, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1925