Skip to content

19 Kensington Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block592
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,336
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,700
36%
Improvement Value:$213,500
64%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,403-0.9%
2024$10,492+7.6%
2023$9,752+1.3%
2022$9,627+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,336DeedBook 5896, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1920