Skip to content

86 Marcy Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$63,900
Last Sale Date
Jun 4, 1984

Property Information

Block592
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,105
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,600
26%
Improvement Value:$284,200
74%
Total Assessment$385,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118-0.9%
2024$12,222+4.7%
2023$11,675+1.3%
2022$11,525+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$63,900

To:

Sq Ft3,105DeedBook 4852, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1920