Skip to content

14 Kensington Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jul 12, 1996

Property Information

Block593
Lot3.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
36%
Improvement Value:$171,700
64%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,427-0.9%
2024$8,500+8.0%
2023$7,874+1.3%
2022$7,773+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 5430, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1900