Skip to content

8 Crescent Rd.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block851
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,900
35%
Improvement Value:$167,200
65%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076-0.8%
2024$8,145-2.5%
2023$8,350+1.3%
2022$8,243+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5483, Page 904

Property Sale

Sale
$64,890
DeedBook 5438, Page 425

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5083, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1910