Skip to content

16 Meadow St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block596
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,100
39%
Improvement Value:$174,300
61%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,027-0.9%
2024$9,105+21.7%
2023$7,480+1.3%
2022$7,385+1.3%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-004771-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,218DeedBook 20191, Page 16341

Property Sale

Sale
$49,900

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 12509, Page 828Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5270, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1925