Skip to content

154 Dodd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block601
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
34%
Improvement Value:$190,200
66%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,087-0.9%
2024$9,165+5.8%
2023$8,666+1.3%
2022$8,555+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,815DeedBook 20200, Page 88015

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5160, Page 305

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5114, Page 925

Property Sale

Sale
$27,026
DeedBook 5040, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1940