Skip to content

600 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1945

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block850
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
35%
Improvement Value:$182,800
65%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,792-0.8%
2024$8,867+2.6%
2023$8,638+1.3%
2022$8,528+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 20210, Page 40400

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 6258, Page 63

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5548, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1945