Skip to content

63 Westcott St.

East Orange, NJ 07017

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block602
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
32%
Improvement Value:$213,200
68%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,850-0.9%
2024$9,935+5.0%
2023$9,458+1.3%
2022$9,337+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 12342, Page 475

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 6201, Page 158

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5667, Page 794

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5128, Page 937

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4872, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1938