Skip to content

16 Boyden St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 29, 2006

Property Information

Block602
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,905
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
32%
Improvement Value:$211,900
68%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,794-0.8%
2024$9,878+9.5%
2023$9,021+1.3%
2022$8,905+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,905DeedBook 12019, Page 5076

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5746, Page 426

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5709, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1910