Skip to content

91 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block60
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
23%
Improvement Value:$217,300
77%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,864-0.9%
2024$8,940+15.1%
2023$7,768+1.3%
2022$7,669+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,770DeedBook 20180, Page 39524

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12433, Page 5102

Property Sale

Sale
$170,950
DeedBook 12079, Page 2317

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5184, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1930