Skip to content

81 No. 19th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1914

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block60
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,131
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
16%
Improvement Value:$317,900
84%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948-0.9%
2024$12,051+51.5%
2023$7,957+1.3%
2022$7,855+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,131DeedBook 20230, Page 34233

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft2,131DeedBook 20170, Page 15474Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft2,131DeedBook 12531, Page 6331Recorded12/30/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12078, Page 4707

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 6076, Page 350

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5977, Page 595

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 5030, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1914