Skip to content

447-9 Prospect St.

East Orange, NJ 07017

Apartment

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Jan 14, 2004

Property Information

Block610
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class---
Description2S GDN-60-1S-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,560,000
27%
Improvement Value:$4,264,700
73%
Total Assessment$5,824,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$182,954-0.9%
2024$184,527+7.4%
2023$171,771+1.3%
2022$169,570-10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000

To:

DeedBook 6039, Page 277

Property Sale

Sale
$5,000,000
DeedBook 5951, Page 126

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 5815, Page 695

Property Sale

Sale
$955,000
DeedBook 5360, Page 876

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 5323, Page 31

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 4895, Page 418