Skip to content

24 Glenwood Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1890

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block610
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,446
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
33%
Improvement Value:$206,600
67%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,737-0.9%
2024$9,821-3.6%
2023$10,190+1.3%
2022$10,059+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,446DeedBook 5283, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1890