Skip to content

388 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block612
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,188
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
19%
Improvement Value:$420,500
81%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,283-0.9%
2024$16,423+71.4%
2023$9,580+1.3%
2022$9,458+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 12539, Page 2641Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12134, Page 9581

Property Built

Built

Year Built: 1920