Skip to content

92 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2022

Property Information

Block62
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,401
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
13%
Improvement Value:$456,800
87%
Total Assessment$523,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,453-0.8%
2024$16,594+7.1%
2023$15,498+1.3%
2022$15,300+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$11,913
DeedBook 12402, Page 3596

Property Built

Built

Year Built: 1905