Skip to content

164 No. 14th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block66
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,594
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
17%
Improvement Value:$335,200
83%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,671-0.9%
2024$12,780+24.7%
2023$10,251+1.3%
2022$10,120+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12083, Page 5902

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6355, Page 576

Property Sale

Sale
$4,182
DeedBook 5330, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1900