Skip to content

81 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block63
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
22%
Improvement Value:$220,200
78%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,867-0.9%
2024$8,943+76.6%
2023$5,064-17.4%
2022$6,132+1.3%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 12393, Page 5009

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 12282, Page 6840

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 12189, Page 7655

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6330, Page 816

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6168, Page 795

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5850, Page 136

Property Sale

Sale
$14,900
DeedBook 5749, Page 447

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5511, Page 281

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5151, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1900